ZDALNA ŚWIETLICA E.Piwowar


 
Drodzy uczniowie, zapraszam Was do zapoznania się z zadaniami na każdy dzień nauki zdalnej. Po lekcjach zdalnych z wychowawcami, zachęcam Was do  zapoznania się z poniższymi pomysłami na aktywne popołudnia.Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, uczniowie klasy III a, b i II b znajdą tu zadania, interesujące filmy, książki do słuchania, zabawy do wydruku, propozycje ćwiczeń i zabaw ruchowych na każdy dzień nauki zdalnej.


Pozdrawiam, Eliza Piwowar

 27/04/2021

 

 

 

 

 26/04/2021

 

Zapraszamy uczniów na bardzo przyjemną lekcję historii Polski i przypomnienie sobie, dlaczego właściwie obchodzimy tyle świąt w maju :)  

 Lekcja Historii o Polsce + QUIZ

QUIZ O POLSCE

 

MAJOWE ŚWIĘTA

 
Majowe Święta
Majowe Święta

 

22.04.2021


Dziś Dzień Ziemi, dlatego zaprezentuję Wam różności związane z tym świętem. 

 1. Podcast "PRZYRODA DZIECIOM" - dźwięki natury dla najmłodszych, zapoznanie z różnymi ekosystemami. Ciekawe, czy odgadniecie wszystkie dźwięki przyrody.


2. POLECANE KSIĄŻKI - Wspaniałe zestawienie książek o ekologii - temat bardzo ważny, nie tylko dziś, dlatego byłoby wspaniale, by każdy uczeń miał chociaż jedną z nich w swojej domowej biblioteczce. Można też zaglądnąć do okolicznych bibliotek i zapytać pani bibliotekarki, co poleca. 

 I jeszcze kilka wartych polecenia książek:

 

 

 








3. Zaproszenie na darmowe przedstawienie
Ala na tropach recyklingu – spektakl dla   dzieci. 

Informacja ze strony organizatora:

Mamy dla Was pomysł na wspaniałą zabawę dla tych starszych i tych najmłodszych!
Wspólnie z Fundacja RECAL w ważny dla każdego z nas Międzynarodowy Dzień Ziemi przygotowaliśmy na fb i yt transmisję ekologicznego spektaklu teatralnego Ala na tropach recyklingu, w którym mała dziewczynka Ala poznaje sekrety (i zalety!) selektywnej zbiórki opakowań, wprowadzając widzów w świat wartości takich jak przyjaźń, pogoda ducha oraz aktywność fizyczna.
Swoimi działaniami spróbuje przekonać kolegę, że ruch, zdrowe odżywianie oraz dbanie o środowisko to dobry i prosty sposób, aby być zdrowym, a także szczęśliwym. Pomogą jej w tym przyjaciele: Puszka Pusia, Alugator, Wiewiórka oraz Gnieciuch Plasticzak.
W trakcie przedstawienia poruszymy takie tematy jak: ekologia, segregacja odpadów, recykling, aktywny tryb życia, zero waste. Wszystko po to, aby pokazać dzieciom, jak ważny jest zdrowy tryb życia oraz dbanie o środowisko naturalne.
Spektakl w ciekawy sposób zachęca do recyklingu i rozwijania świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat. Kierowany jest do rodziców i dzieci od 3 roku życiu. Czas trwania spektaklu to około 40 minut, w sam raz, aby najmłodsi mogli go obejrzeć z zaciekawieniem, a rodzice odpocząć po tygodniu wypełnionym pracą.
W spektaklu wystąpią toruńscy aktorzy: Damian Droszcz oraz Agnieszka Zakrzewska.

  22 kwietnia | czwartek | 19:00
 dla rodzin z dziećmi w wieku 3-12 lat
 bezpłatny
 Facebook i YouTube Dworu Artusa
 Facebook Fundacja RECAL
 Spektakl dostępny przez 48 h po emisji ❗

SPEKTAKL DO OBEJRZENIA TUTAJ: https://www.facebook.com/events/904438993678208/

 




19.04.2021
 
Dzień Ziemi już tuż tuż. Na początek zapraszam do zabawy w segregowanie! Każdy kolor odpowiada kolorom pojemników do segregacji odpadów.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 16.04.2021

Czy malarstwo można usłyszeć? Czy obraz namalowany farbą może się poruszyć? 



W naszej wyobraźni na pewno, a poza tym wiele obrazów wygląda tak realistycznie, jakby postaci i przyroda namalowane na nich zaraz miały się poruszyć. Ale dzięki nowoczesnej technologii obrazy mistrzów mogą się poruszyć, a specjalnie do tego dobrana muzyka sprawiają, że czujemy się, jak we wnętrzu obrazu.

 Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć

  
 
 
 W tym roku mija 155 lat od śmierci Wassily'ego Kandinsky'ego - jednego z najsłynniejszych awangardowych twórców. Na początku Kandinsky tworzył interesujące grafiki inspirowane rosyjskim folklorem i obyczajowością, następnie zajmował się malarstwem pejzażowym utrzymanym w stylu kolorystów, natomiast prawdziwy przełom w jego twórczości nastąpił na początku XX wieku, kiedy to Kandinsky zapoczątkował abstrakcjonizm.

Główną rolę w jego malarstwie odgrywał kolor i rytm kompozycyjny, kojarzący się z muzyką.  

 

 

 

 

 

 

Wassily Kandinsky: 366 obrazów 

 



 

 

 1. Posłuchaj obrazu 

 2. Malowanie abstrakcji

Zostań artystą i stwórz obraz à la Kandinsky:

Włącz ulubioną muzykę i baw się kolorami, kształtami i szalonymi pędzlami, które tworzą nam niepowtarzalny abstrakcyjny obraz. Naciskaj raz szybko, raz wolno, maluj okręgi, linie w rytm muzyki, zmieniaj funkcje pędzla (na dole), a powstanie jedyne w swoim rodzaju dzieło sztuki. Poniżej moje "dzieła", a jeśli macie ochotę - wyślijcie do mnie to, co udało się Wam stworzyć. (eliza.piwowar@gmail.com, przez Teams lub e-dziennik)



 
Stwórz świetlne mandale, zmieniaj ustawienia, kolory, by powstały różnorodne i kolorowe obrazy. Naciśnij na obraz poniżej, by wyświetliła się strona.
 



14.04.2021

 

Parę ciekawostek na spacery  po lesie i parku - może dowiecie się i zaobserwujecie na wycieczce coś nowego?

Czy odróżniacie od siebie kawkę, gawrona, kruka i wronę?  To chyba najczęściej mylone ze sobą ptaki w Polsce.

 A tu wszystkie krukowate:


Ciekawa jestem, jakie najgrubsze drzewo uda Wam się znaleźć?


Jakie ptaki pojawiają się wiosną?




Parę zabaw na spostrzegawczość: 



12.04.2021

 Do posłuchania: Audycja Polskiego Radia Dzieciom o Muzeach innych niż wszystkie

 

Muzea inne niż wszystkie. Podróż do czasów dzieciństwa

Zapewne większości z nas muzea kojarzą się głównie z wystawami obrazów lub rzeźb z różnego okresu czasu. Niemniej jednak, rodzajów muzeów jest kilka, a znajdujące się tam eksponaty są tak różne, że z pewnością każdy bez problemu znajdzie swoją ulubioną kolekcję. Dzięki pomocy Anny Pęcińskiej, Filip i Leopold już wiedzą, które muzeum w Polsce jest dla nich najciekawsze. Teraz czas na Ciebie!

Jeśli udamy się na wycieczkę nad polskie morze, warto wstąpić do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Największy muzealny egzemplarz tego szlachetnego surowca, zwanego także złotem Bałtyku waży aż 4 kg.  Oprócz tego, odwiedzający mogą podziwiać różnego rodzaju wyroby bursztynowe. Jednak najciekawszym obiektem wystawy jest zapewne to, co zachowało się w zastygłej żywicy, czyli np. owady lub elementy roślin. 

Osoby, które chcą przenieść się do czasów dzieciństwa powinny odwiedzić Muzeum Zabawek w Kielcach. Można tam zobaczyć czym bawiono się w XVIII, XIX i na początku XX wieku, a także dowiedzieć się w jaki sposób i z czego powstawały ówczesne zabawki. Wystawą nie zawiodą się także fani samolotów i statków, a także miłośnicy żab.  To dlatego, ponieważ oprócz modelu okrętu Kolumba znajduje się tam ponad 1,5 tysiąca zabawek i przedmiotów z wizerunkiem lub w kształcie żab. 

Pozostając w klimacie dzieciństwa, w Łodzi mieści się Muzeum Animacji, które w swojej kolekcji posiada bajki tworzone metodą animacji poklatkowej. Można tam też zobaczyć oryginalne plany filmowe, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. o bajce „Miś Uszatek”.  Z kolei mieszkańców i turystów malowniczego krańca Polski może zainteresować Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Co prawda, do jego zwiedzania potrzebna jest dobra kondycja, ponieważ ekspozycje znajdują się na 7 piętrach wieży, jednak nagrodą za wspinaczkę będzie przepiękny widok na miasto.

Oprócz wyżej wspomnianych muzeów, w Polsce można znaleźć jeszcze inne ciekawe eksponaty. Jeśli jednak ktoś mieszka za granicą lub chce się wybrać na wycieczkę do innego państwa, może zacząć od Łotwy i odwiedzić w Rydze jedyne w Europie muzeum Słońca.


 09.04.2021

 

Zabrałam Was już na wycieczkę po świecie sztuki, a wczoraj z pomocą komputera odwiedziliśmy różne zakątki świata. Dziś zabieram Was w muzyczną podróż po miejscach w internecie, w których możecie nie tylko posłuchać, ale i skomponować własną  muzykę.

1.   Aby wydobyć dźwięk naciśnij odpowiedni klawisz na klawiaturze komputera.

 

 




2.   Ułóż nuty na pięciolinii i sprawdź, jaka melodia powstanie. Zastosuj nuty i pauzy różnych wartości, by melodia była jeszcze ciekawsza.

 

 

07.04.2021

  

Kiedy ostatni raz byliście w muzeum? Jakie znacie słynne dzieła sztuki - obrazy lub rzeźby? Dziś zabiorę Was w podróż po sztuce.

1.  Wybierz obraz, który najbardziej Ci się podoba i pokoloruj go online - możesz użyć barw z oryginalnego dzieła lub poszaleć z kolorami!

POKOLORUJ OBRAZ

 

2.  Wycieczki on - line po największych muzeach świata. 

British Museum LONDYN

 MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE

Muzeum Narodowe w Krakowie 

 

3. ŻYWE OBRAZY - ciekawym pomysłem na zapoznanie ze znanymi dziełami sztuki są żywe obrazy, czyli rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby.




 4. STWÓRZ ARCYDZIEŁO

Namaluj obraz

 Stwórz swoje graffiti

 Roślinne obrazy - użyj różnych kolorów, długości i grubości łodyg, by powstał piękny krzew lub bukiet

 STwórz mandale

 Ozdób witraż

 

30.03.2021

WIELKANOC NA ŚWIECIE (źródło: https://www.dzieckiembadz.pl)

 

 ZABAWA ON-LINE

Kto pamięta grę "Story Cubes", którą chętnie bawicie się w świetlicy? Wprawdzie pudełko z gry wpadło jakiś czas temu w zaczarowany sposób do konewki z wodą, jednak kości - opowieści ocalały! Zabawa polega na tym, że rzucacie 9 kostkami i opowiadacie jak najciekawszą, bardziej lub mniej zwariowaną historię z wykorzystaniem słów, które widnieją na obrazkach. Ważne, by Wasze opowiadanie miało początek, rozwinięcie i zakończenie. Jednak najważniejsze, by dobrze się przy tym bawić. Tutaj przedstawiam Wam wersję on-line kości - zupełnie inne rysunki, więc i historia może być zupełnie nowa!


Naciśnij "ROLL AGAIN" by wylosować swoje kości - opowieści!

 


29.03.2021

 Czy Siuda Baba albo Pucheroki kojarzą Wam się z Wielkanocą? Pamiętajcie, że Zwyczaje Wielkanocne to nie tylko Lany Poniedziałek!

 W różnych częściach Polski zachowały się tradycyjne zabawy i zwyczaje, które są kultywowane do dziś. 


Siuda Baba jest to dawny zwyczaj ludowy obchodzony w Poniedziałek wielkanocny. Tradycja ta nawiązuje do wiosennych słowiańskich obrzędów wypędzania zimy, który współcześnie zachował się jedynie w podkrakowskich wsiach, w Lednicy Górnej koło Wieliczki. Siuda Baba to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę w podartym ubraniu. Chodzi od domu do domu w towarzystwie Cygana i kilku krakowiaków, zbierając datki i szukając młodych panien by wysmarować je sadzą. (źródło:historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com)


Źródło: Wikipedia


ZABAWA PLASTYCZNA  "SIUDA BABA" z książki "T
uronie, żandary, herody" Anny Kaźmierak wydawnictwodwiesiostry.pl  <--- wydrukuj i pomaluj

 

 Zabawa Plastyczna "PUCHEROKI" <--- wydrukuj i pomaluj


https://ckpir.zielonki.pl/index.php/109-pucheroki-chodza-swe-oracje-glosza   

 

Pucheroki (puchery, pueri znaczy chłopiec) to zwyczaj obchodzony w Niedzielę Palmową w Krakowie i okolicach.

Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych kwest żaków krakowskich. Wczesnym rankiem w Palmową Niedzielę przebrani chłopcy chodzą po domach. Ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, na głowach noszą wysokie, stożkowate czapki z kolorowej bibuły, twarze smolą sadzą.  W jednej ręce mają koszyk z sieczką, w drugiej – drewniany młotek z długą rękojeścią, oplecioną bibułą.

Śpiewając, wygłaszają oracje, pieśni. Jednocześnie obchodzą izbę dookoła, stukając o podłogę laskami pucherskimi (w kształcie młotków lub siekierek) i recytują np.:

Ja żaczek maluty,
Pogubiłem paputy.
Chodziłem do nieba,
Za kawałkiem chleba.
Chciałem się wrócić,
Nie chcieli mnie puścić.
Przyjmijcie mnie państwo za ciurę,
Będę ja łapał sąsiadowe kurę;
Stoi ciura w płocie,
Będzie kij w robocie...

lub:

A jo maly pastuszek szukołem Jezusa,
Znalazłem go pod dębem mioł piscołkę i bęben.
Na piscołce fitu, fitu - na bębenku puku, puku,
Cztery panny w tońcu, osoba na końcu...  itd.

Otrzymują za to jedzenie, głównie jajka oraz drobne datki, które zbierane są do koszyka. 

 

26.03.2021

Dzieci i poeci "Wiosna"

 Drodzy uczniowie!

Wiosna do nas już zawitała, a pierwsze jej oznaki możemy spotkać w ogrodach i parkach. Do życia budzi się przyroda, a słonko zachęca do częstszych aktywności na świeżym powietrzu. Z tej okazji chciałam Was zaprosić do zabawy w pisanie wierszy - wierszy o WIOŚNIE. Mogą być krótkie, długie, poważne, albo śmieszne. Opiszcie, jak Wy widzicie wiosnę, co w niej lubicie, jak się czujecie na wiosnę! Klasa pierwsza może wiersz podyktować rodzicom :) Wszystkie Wasze wiersze znajdą się w tomiku wierszy on-line. Są już tam wiersze znanych poetów i poetek, a teraz - dołączymy Wasze wiersze i wierszyki.

Tomik wierszy : https://tiny.pl/rkpc6 (znajdą się w nim również Wasze wiersze!)

Pozdrawiam, Eliza Piwowar (wiersz można wysłać na  email: eliza.piwowar@gmail.com lub przez e-dziennik
)

 

25.03.2021

 

 


 PISANKI Krótki przewodnik po starych i nowych sposobach zdobienia pisanek

 Wielkanocno - wiosenne pomysły na prace plastyczne.

 





Wielkanoc w liczbach - Zjadłoby się to największe czekoladowe jajko, prawda?

 24.03.2021 

 Wiosenno - świąteczne kolorowanki.













 

 Zebrane w jednym miejscu 21 wiosenno - świątecznych książek. Doskonała propozycja dla dzieci w każdym wieku. Tutaj znajdziecie opisy tych książek, o których Pani opowiada (https://tylkodlamam.pl/ksiazki-wiosenne-i-wielkanocne/). Część z nich na pewno znajdziecie w bibliotekach (szkolnej, miejskiej).

 

 

 

23.03.2021

 

Czy już spotkaliście wiosnę? Jakie są pierwsze oznaki wiosny?

 




 

 Czy przygotowaliście już w domu Palmę Wielkanocną? Zachęcam Was do wykonania naturalnej, tradycyjnej palmy z bazi, wierzbowych gałązek i bukszpanu. Wystarczy dodać kilka kwiatków z bibuły i palma gotowa. Poniżej kilka propozycji zabaw plastycznych związanych z nadchodzącym świętem.


CHĘTNIE ZOBACZĘ WASZE PALMY - MOŻECIE PRZESŁAĆ ZDJĘCIE DO MNIE (eliza.piwowar@gmail.com), a ja pokażę je tutaj wszystkim uczniom. Pochwalcie się, co udało się Wam stworzyć.

 

 

22.03.2021

Lubicie słuchać piosenek, audiobooków czy innych słuchowisk?

Zapraszam Was i gorąco polecam POLSKIE RADIO DZIECIOM. Radio tylko dla dzieci - nie tylko tych całkiem małych.Starszym polecam słuchowiska w dziele kultura i podróże. W dziale edukacja też znajdziecie coś dla siebie. Można słuchać "na żywo" przez stronę lub aplikację (pamiętajcie, by o zgodę zapytać rodziców) lub odsłuchujecie już wcześniej nagrane audycje.

Polskie Radio Dzieciom 

"Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - książkę tego młodego podróżnika często czytacie w świetlicy. Tutaj można go posłuchać. 

Coś dla smakoszy, może następnego Masterchefa Junior - przyrządzamy potrawy, dowiadujemy się o pochodzeniu niektórych składników, poznajemy historie poszczególnych dań, a na deser uczymy się zasad savoir vivre.

---------------------------------------------------------

Z tych miejsc możecie wydrukować za darmo ozdoby, a następnie pokolorować je dowolny sposób, a następnie wyciąć i skleić. Znajdziecie też tam kolorowanki. Wystarczy tylko, że wybierzecie ulubiony projekt i naciśniecie PRINT IT (oczywiście z pomocą osoby dorosłej).

OZDOBY WIELKANOCNE DO DRUKU  

WIOSENNE KOLOROWANKI, ZADANIA DO DRUKU

 


 

4.12. 2020 

 

 Kodowanie na święta

 

 Trasa Świętego Mikołaja - gry i zabawy on line

 

Puzzle 

 

3.12. 2020

Dzień Życzliwości za nami, ale zbliża się taki magiczny okres w roku, kiedy życzliwość, miłość, rodzina to najważniejsze wartości. Warto być życzliwym przez cały rok. Zacznijmy więc od dziś!

 

źródło:Action for Happiness PL


 



Wykonaj wszystkie zadania i pomóż Mikołajkowi!
 

 

 

 

2.12. 2020 

Kanały naukowe dla dzieci, które polecam! Warto przyjrzeć się z bliska tym filmikom i poszukać w zasobach kanałów naukowych na YouTube filmów o tematyce, która Was interesuje.

 

 

 



 
1.12. 2020 

 Dziś pierwszy dzień Grudnia. Tradycyjnie tego dnia po raz pierwszy sięgacie do swoich czekoladowych kalendarzy adwentowych. Codziennie czeka na Was jedna czekoladka, aż do 24. grudnia, kiedy siadamy w Polsce do uroczystej kolacji wigilijnej. Dzisiaj przedstawiam Wam trochę inny kalendarz, bez czekoladek, ale za to z zadaniami, zabawami, będzie się działo....

 Codziennie pojawiać będzie się  nowe zadanie, inspiracja. Sprawdzajcie pod numerem zgodnym z dniem w kalendarza - dziś 1.12, więc otwarte dla Was jest zadanie nr 1.

 


 

 27.11. 2020

„Nalejcie wosku na wodę,
ujrzycie swoją przygodę.
Słychałam od swej macierze,
że która mówi pacierze,
w wigiliją Jędrzeja Świętego
ujrzy oblubieńca swego”



Już w XVI wieku pisał w swoich kronikach Marcin Bielski. To do dzieła! Wystarczy trochę wosku i wyobraźni, i... całą przyszłość mamy jak na dłoni!



Zabawa wymaga oczywiście zgody dorosłych i ich całkowitego nadzoru!


Najczęściej pojawiające się woskowe symbole to:

Anioł – szczęście we wszystkich dziedzinach, również sercowych

Dom – spodziewaj się przeprowadzki

Chmura – nie bujaj w obłokach, działaj, a spotkasz miłość

Góra – trudności Samochód – czas zmian

Wąż – możesz zostać oszukana przez kogoś

Pies – fałszywy przyjaciel, uważaj na nowe znajomości

Orzeł – możesz mierzyć wysoko, bo... możesz wszystko!

Motyl – zmienisz stosunek do życia i ludzi

Serce – w miarę regularne wróży szczęście w miłości, postrzępione lub przepołowione zapowiada niepowodzenia uczuciowe.




26.11. 2020


Już niedługo Andrzejki. Można je połączyć z kodowaniem:)





















Tutaj bardziej tradycyjne wróżby, choć on-line.



















Historia

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci. 

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.


Niektóre andrzejkowe wróżby

Indywidualne


  • Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża.
  • Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).

  • Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

 
Zbiorowe

  • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
  • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż. 
  • Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
  • Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
  • Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż.
  • Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce) . 
  • Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego.





25.11.2020 Dzień Misia cd.

 


 

 

W języku angielskim pluszowy miś to Teddy Bear. Nazwa wzięła się od prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodore’a Roosevelta, który w listopadzie 1902 został bohaterem komiksu w gazecie „Evening Star”. Historyjka opowiadała o tym, jak prezydent spotyka na polowaniu przestraszonego niedźwiadka. Komiks przeczytał przedsiębiorca z Brooklynu, cukiernik Morris Michton, i postanowił handlowo wykorzystać zdrobniałe imię Roosevelta. Prezydent zgodził się i w 1906 fabryka Michtona Ideal wypuściła na rynek pierwsze pluszowe misie pod nazwą Teddy Bear.


Niedźwiedzie w herbach

Atrakcje związane z niedźwiedziami - pomniki, muzea

Gry i zabawy

Zabawy z Paddingtonem




24.11.2020



POLSKIE MISIE Z BAJEK


 
 

 


A tego misia znacie? Też był Polakiem i nawet żołnierzem :) Jak to możliwe? Posłuchajcie misia Wojtka




Zabawy plastyczne z misiem - propozycje dla Was.

1.Pokoloruj elementy misia. Wytnij je i naklej na rolkę po papierze toaletowym lub zrolowaną kartkę z bloku technicznego.


 






2. Pokoloruj misie pastelami, mazakami lub wyklej bibułą.






A na koniec, quiz o misiach. Sprawdźcie się!
 














23.11.2020

Kto z Was lubi kolorować i malować? Zapraszam Was do zabaw z malowaniem i rysowaniem, również on-line.

Strona do rysowania on-line. Kiedy narysujesz jakiś kształt, program domyśli się, co chciałeś narysować i podpowie odpowiednie kształty. Spróbujcie narysować serce, dom, książkę... https://www.autodraw.com/

Strona, na której algorytm uczy się rozpoznawania obrazków wg tego, co narysujecie. Waszym zadaniem jest narysować to, co zadaje komputer (napisy są po angielsku, ale znajdują się też łatwe zadania jak "book" "bird").

https://quickdraw.withgoogle.com/#


Tu możecie zobaczyć, jak ludzie z całego świata wyobrażają sobie i jak narysowali np. bee - pszczołę https://quickdraw.withgoogle.com/data/bee
carrot - marchewkę https://quickdraw.withgoogle.com/data/carrot



20.11.2020


Wprawdzie dzisiaj piątek i pewnie już nie myślicie o nauce, jednak chciałam Was zaprosić w kilka miejsc w internecie, które z pewnością naukę ułatwią i umilą. Najwyżej zaczniecie od poniedziałku :)


Mnożenie może być zabawą



Która liczba większa?



Gry matematyczne - grasz i uczysz się!


Wordwall to kopalnia gier i zabaw matematycznych





19.11.2020


Dzień Życzliwości :)

 
 






18- 11 - 2020

Jakie macie swoje ulubione gry planszowe? Naciśnijcie w link i napiszcie nazwę ulubionych gier, w które lubicie bawić się w domu. Wiem, że w świetlicy króluje Dobble, Cortex, a ostatnio Gorący Ziemniak, który służy Wam również, jako rekwizyt, do zabaw ruchowych na szkolnym korytarzu :)

Twoje ulubione gry planszowa to ...... ? Wpisz w białe pole i naciśnij "SUBMIT"

A może zagracie w kółko - krzyżyk? ZAGRAJ TU
Albo stare, poczciwe TETRIS? ZAGRAJ TU
Gra pamięciowa, zapamiętaj jak najwięcej następujących po sobie kolorów.


17- 11 - 2020

Czy ta gra czyta w Twoich myślach? Czy gra odgadnie, kogo masz na myśli? Jest jasnowidzem, czy może to tylko sprytny algorytm? Sprawdź i zdecyduj sam, co o tym myśleć :)


 


16- 11 - 2020


Już niedługo obchodzić będziemy Dzień Życzliwości - tego dnia szczególnie zwracam uwagę, by każdy usłyszał miłe słowo od koleżanki i kolegi, przypominamy sobie, co to są komplementy i miłe uczynki.

Dziś chciałabym, żebyście w wolnej chwili narysowali siebie, kiedy robicie coś życzliwego dla innych. Zdjęcie pracy można wysłać mailowo eliza.piwowar@gmail.com.






https://www.facebook.com/dzoana.konieczna/posts/1049726522122642








Na dziś polecam Klub Młodego Programisty online!

Rozpocznijcie fantastyczną przygodę z kodowaniem! Jak to zrobić? Już tłumaczymy.



Nasze zajęcia podzieliliśmy na dwie grupy wiekowe: dla uczniów z klas 1-3 i dla starszaków z klas 4-6. Jeden warsztat trwa godzinę. Zajęcia prowadzą profesjonalni trenerzy, którzy z przyjemnością wprowadzą Was w świat robotów i programowania.

Zajęcia dla młodszych uczniów zaczynamy w poniedziałki o godz. 17.00.

Na starszaków czekamy także w poniedziałki, ale od godz. 18.15.

Widzimy się zawsze w tym samym miejscu – w internecie, a dokładnie na kanale Klubu Młodego Programisty na Facebooku.

- Zależy nam na tym, aby dzieci mądrze i pożytecznie spędzały czas w internecie. Nasze zajęcia właśnie takie są - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dzięki internetowej formule mogą wziąć w nich udział uczniowie z całej Polski, w tym z małych miejscowości, gdzie oferta tego rodzaju zajęć nigdy nie była zbyt szeroka – dodaje.

Aby razem z nami zacząć przygodę z programowaniem nie trzeba specjalnych przygotowań. Wystarczy komputer lub telefon z dostępem do internetu i godzina wolnego.

Jeśli zdarzy się tak, że nie zdążycie na godz. 17 lub na godz. 18.15, nie trzeba rozpaczać. Wszystkie zajęcia publikujemy w internecie, tak aby w każdej chwili móc je odtworzyć.




13- 11 - 2020



Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze?


Za oknem coraz zimniej. Kaloryfery, piece i kominki w naszych domach pracują już pewnie z całych sił, by nas ogrzać. Niestety zaczął się też okres w roku, kiedy nasze powietrze może być dla nas groźne.

Zamiast czystym powietrzem, musimy oddychać powietrzem zanieczyszczonym przez smog. By się przed nim ochronić, możemy sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza na specjalnych stronach internetowych, wychodzić w maseczce antysmogowej, korzystać w domu z oczyszczacza powietrza, jednak to wszystko nie pomoże nam pozbyć się problemu.


By za kilka czy kilkanaście lat oddychać czystym powietrzem potrzebujemy pracy wielu osób, w tym Waszej - drodzy uczniowie. Jeśli teraz nauczycie się, co jest dobre dla środowiska i powietrza, za kilkanaście lat będziemy wszyscy mogli oddychać czystszym powietrzem w naszym mieście!


==> OBSERWUJ JAKOŚĆ POWIETRZA W EUROPIE<==



Eksperyment do obejrzenia:








CO można spalić w piecu, a czego nie? Sprawdź!







ZADANIE DLA CIEBIE -


Porozmawiaj o czystym powietrzu z kolegą, koleżanką, babcią, tatą, mamą, z każdym , kto będzie chciał :)


Wypełnij poniższe pola imionami. Jeśli np. to Ty przyjeżdżasz do szkoły rowerem, wpisz swoje imię w to pole, jeśli np. tata posadził kiedyś drzewo, wpisz "Tata" w odpowiednie pole.


Postaraj się zebrać jak najwięcej pól - jeśli CI się to uda, to znaczy, że jesteście super ekologiczną rodzinką! Moje imię możecie wpisać w pole "woli rower od samochodu", bo wiecie, że do szkoły w tym roku jeżdżę tylko rowerem :)







file:///C:/Users/SP20/Desktop/Dzie%C5%84-Czystego-Powietrza%20(1).pdf








12- 11 - 2020

Wiem, że lubicie tego typu zadania i wyzwania, bo często sięgacie po nie w świetlicy szkolnej.

Dlatego postarałam się znaleźć dla Was coś nowego, wystarczy wydrukować w dobrej rozdzielczości i postępować zgodnie z instrukcjami.



1. Dot to dot, czyli kropka do kropki




Połączcie liczby od 1 do ......nawet 700. Po połączeniu kropek, można pokolorować rysunek, który powstał - wtedy powstają takie piękne dzieła! Poniżej praca, którą Martyna z 3b wykonała kilka tygodni temu w świetlicy. Piękny pirat, prawda? A zaczęło się od kropki :)




==> Połącz 1 - 752 ! <==


===> Połącz kropki z numerami 1 - 296 <===


==> Zupełnie szalone zadanie! - Połącz obrazek do obrazka <==




2. Kolorowanki matematyczne

To też zadania, które dają satysfakcję, kiedy wykona się je do końca - odkryjecie wtedy, co kryje się pod matematycznymi kwadracikami :)

Wiedza z angielskiego też się przyda, ponieważ legenda (opis zadania na dole kolorowanki) jest po angielsku. Pamiętajcie, że np. light green - to jasny zielony, a dark green - ciemny zielony.


Kiedy w kolorowance pojawia się dodawanie, odejmowanie, mnożenie lub dzielenie - musicie najpierw wykonać "w pamięci" działanie i poszukać w legendzie,na jaki kolor pokolorować to pole (np. pole 2*2 należy pokolorować na kolor 4, a pole 15-9 - na kolor 6, bo taki jest wynik odejmowania).



Pokażę Wam, jak poradzili sobie Wasi koledzy i koleżanki z podobnymi zadaniami i jaki efekt możecie uzyskać kolorując dokładnie wg polecenia.









Kto lubi Biedronkę ? (Odejmnowanie w zakresie 20)

A może Czarnego Kota? (Dzielenie w zakresie 50)


Kto lubi konie?

Dla fanów i fanek Minecraft

Zgadnij, który to Pokemon

Scooby - Doo i Kudłaty








10- 11 - 2020




Drodzy uczniowie, jutro, 11 listopada, ważne dla każdego patrioty święto - Święto Niepodległości.
A kto to właściwie jest patriota? Warto się nad tym czasem zastanowić, a lektura poniższej książki, pozwoli się Wam przekonać, że patriota to nie tylko ten, który pięknie śpiewa hymn - to też ktoś, kto dba o środowisko, a nawet ten, kto sprząta po swoim psie :) Fragmenty przepięknych grafik i mądrych tekstów poniżej.












http://wytwornia.com/index.php/s/karta/id/40


KTO TY JESTEŚ?
JOANNA OLECH
EDGAR BĄK (opr.graf.)

 


 

 

 

 

 


09 - 11 - 2020

Trochę ruchu na początek, szczególnie, że pewnie dziś wszyscy siedzieli "jak na szpilkach" logując się do Teamsów. Była to przecież dla Was nowość, więc super, jeśli się udało! Jeśli coś poszło nie tak - bądźcie cierpliwi i nie zrażajcie się.


Tańce, które wielu z Was bardzo lubi, czyli Just Dance w wersji bez konsoli/ gry - wystarczy You Tube. A może zachęcicie jeszcze kogoś w domu do tańca?


Po tańcach, chętni uczniowie mogą powtórzyć swoją wiedzę z historii i geografii Polski. W sam raz na zbliżające się święto. Pamiętacie jakie?



Naciśnij rysunek, by trafić na stronę www z zadaniami.