Zagrożenia internetowe
O tym, że sieć internetowa przynosi nam korzyści, wiemy wszyscy. Na co dzień możemy korzystać z usług sieciowych takich jak poczta elektroniczna, strony internetowe WWW (World Wide Web) czy fora rozmów w czasie rzeczywistym.
Jednak sieć internetowa, oprócz korzyści, niesie także zagrożenia. Szczególnie zagrożoną grupą jest młodzież, która dopiero kształtuje własny obraz świata. Młodzi ludzie szukają zaspokojenia swoich potrzeb intelektualnych, emocjonalnych, informacyjnych w Internecie, czyli miejscu najłatwiej dostępnym. Tam szukają odpowiedzi na pytania, których z różnych powodów nie chcą zadać rodzicom. Szukają ich w Internecie, bo mają złudne poczucie anonimowości.(Rodzicom w trudnych dla nich rozmowach trzeba patrzeć w oczy) Poczucie anonimowości wynika z przekonania, że skoro ja nie widzę rozmówcy, to i mnie nie widać. Nie uświadamiamy sobie faktu, że każdy z nas zostawia w sieci wyraźny ślad, którym idąc można o nas uzyskać wiedzę, łącznie z adresem zamieszkania.
Portale społecznościowe stają się potężną bazą danych osobowych, źródłem wiedzy o ludziach, która może być wykorzystywana do celów przestępczych. Dzieciaki lubują się
w korzystaniu z takich portali, umieszczają swoje zdjęcia i nie mają świadomości, że tam na przykład znajdują się ci, którzy szukają swoich ofiar. Rodzice muszą więc uczyć dzieci, że muszą chronić swoją prywatność.
Kolejne niebezpieczeństwo niesie możliwość zakupów on-line. Tutaj można się natknąć na próby sprzedaży rzeczy kradzionych. Bywa też, że po otrzymaniu zapłaty sprzedający wysyła coś, co nie odpowiada zamówieniu lub w ogóle nic nie przysyła.
Kolejnym minusem są wszechobecne informacje o narkotykach, ich rodzajach, dostępności a nawet handlu on-line tym towarem. Na niektórych czatach pojawiają się dilerzy, którzy szukają zbytu wśród dzieci i młodzieży. Często organizują oni imprezy z wolnym wstępem, które stają się wielkim targowiskiem środków odurzających.
Internet wykorzystywany jest także przez grupy przestępcze do werbowania członków. Nawiązują oni kontakt z małolatami, przekazując różne zadania za jakąś kwotę. Na przykład przekazanie przesyłki pod jakiś adres (za opłatą) Potem może stać na czatach w czasie włamania. Wejście w ten sposób do grupy przestępczej wiąże się z brakiem możliwości wystąpienia z niej. Rekruci bowiem utrzymywani są w karności za pomocą szantażu i strachu.
Użytkownik internetu może być także narażony na kontakty z sekciarzami, pedofilami, którzy potrafią manipulować tymi, z którymi piszą, dają im złudną akceptację i przeciągają na swą stronę.
Każde dziecko może być narażone na negatywny wpływ sieciowych przestępców. Zagrożenie będzie tym większe, gdy nie wpoimy dziecku nieufności do obcych, dorosłych i nieletnich, gdy jako rodzice nie damy mu poczucia akceptacji.
Uzależnienie
Internet może stać się źródłem uzależnienia ponieważ oferuje uczestnikom substytut rzeczywistości. Możemy siedząc przed komputerem poznawać nowe miejsca, nowych ludzi. Często rodzi to niechęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej i przekonanie, że czas spędzony poza siecią jest czasem straconym.
Obecnie zdajemy sobie sprawę z tego, że komputer może uzależnić tak jak alkohol, papierosy czy narkotyk.
Test pozwalający na wykrycie uzależnienia od Internetu
1.Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem (gdy myślisz o ostatniej lub następnej sesji, pobycie w sieci)?
2.Czy czujesz potrzebę stałego wydłużania czasu spędzanego w sieci?
3.Czy próbowałeś kilkakrotnie bez powodzenia kontrolować i ograniczać czas spędzany w sieci lub w ogóle zaprzestać korzystania z internetu?
4.Czy czujesz się niespokojny, markotny, zirytowany lub bliski depresji, gdy próbujesz ograniczać czas korzystania z Internetu?
5.Czy pozostajesz w sieci dłużej, niż pierwotnie planowałeś?
6.Czy z powodu Internetu pogorszyły się twoje stosunki z innymi ludźmi, zaniedbałeś swoją karierę, pracę lub szkołę?
7.Czy okłamywałeś kogoś, ukrywając, jak naprawdę wiele czasu spędzasz w sieci?
8.Czy używasz Internetu jako sposobu na ucieczkę przed problemami lub poprawienie złego nastroju?
(Jeżeli dziecko udzieli odpowiedzi twierdzącej na 5 punktów testu, rodzice powinni skonsultować się z fachowcem)
BIBLIOGRAFIA
1. Andrzejewska A .,Bednarek J., Szarzała D., Cyberprzestrzeń- szanse, zagrożenia, uzależnienia, Wydaw. Pedagogium,Warszawa 2007.
2. Andrzejewska A., Dziecko w cyberprzestrzeni, Wydaw. Pedagogium, Warszawa 2007.
3. Andrzejewska,(Nie) bezpieczny komputer, Wydaw. APS, Warszawa 2008.
4.Zagrożenia internetowe-jak z nimi walczyć/Agata Kyzioł//Biblioteka szkolne centrum informacji 2010 nr 1(13) s.30-38
Opracowała
Agnieszka Mirek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz